تبلیغات

کاخ موزه گرگان

۰

کاخ موزه گرگان : موزه های تاریخی گلستان که دریچه ای به تمدن نگارستان ایران گشوده اند، شامل ده مجموعه از جمله کاخ موزه گرگان است که تاریخ و فرهنگ این منطقه باستانی را روایت می کنند.کاخ موزه گرگان یا کاخ شهر گرگان یکی از ۱۲ کاخ پهلوی در کشور بوده که پس از مرمت به کاخ موزه گرگان تبدیل شده است.

کاخ موزه گرگان در سال ۱۳۱۷ به دستور رضاخان در دو طبقه به سبک اروپایی ساخته شد و در کنار آن مجموعه ای از ساختمان های اداری از جمله شهرداری، ثبت احوال، مدرسه ایرانشهر و اداره پست گرگان نیز بنا شد.کاخ شهر گرگان در سال ۱۳۴۳ به عنوان بیست و چهارمین موزه کشور و نخستین موزه شمال کشور مطرح بود و بعدها به ثبت ملی رسید.

کاخ موزه گرگان

تاریخچه کاخ موزه گرگان

 کاخ اختصاصی گرگان در مرکز شهر گرگان در محوطه پارک شهر واقع است. از بناهای هم دوره با این کاخ می توان به ساختمان شهرداری، شهربانی، ثبت احوال، پست، دادگستری، دارایی، مدرسه ایرانشهر و سر در پادگان اشاره کرد که غیر از ساختمان دادگستری، بقیه آن ها از نظر نقشه شبیه یکدیگرند.

کاخ اختصاصی گرگان در دو طبقه بر روی بقایای ساختمانی متعلق به دوره صفوی احداث شده و زیربنای هر طبقه آن ۵۳۰ مترمربع است که دارای سقف شیروانی و شبیه به کاخ ‘میان پشته’ واقع در بندرانزلی در استان گیلان است.

این کاخ به منظور استراحتگاه خانواده پهلوی در هنگام سفر به گرگان و دشت ساخته شد و تا پیش از اشغال ایران توسط قوای متفقین در جنگ جهانی دوم ۱۲ بار طی سال های ۱۳۰۵ تا ۱۳۱۷ مورد استفاده قرار گرفته بود.

اجاره سوئیت درگرگان

کاخ اختصاصی گرگان در فروردین سال ۱۳۳۶ توسط مهدی میردانش از کارشناسان وقت مرکز باستان شناسی ایران مورد بررسی قرار گرفت و سرانجام در همان سال به شماره ۱۵۳۸ توسط مرکز مطالعات و هماهنگی شورای عالی فرهنگ و هنر هم زمان با ۴۲ بنای دیگر نیز در سطح کشور در فهرست آثار ملی ثبت شد.

در ابتدا این کاخ با چیدمان ۳۷ قلم شیء فرهنگی تاریخی که توسط محسن پیرامون از مرمتکاران باتجربه آثار تاریخی وقت موزه ملی ایران صورت گرفت آغاز به کار کرد و تا پایان سال ۱۳۶۱ تعداد اشیای آن به ۱۵۲ قلم رسید.

کاخ موزه گرگان

اجاره ویلا در زیارت

کاخ موزه گرگان بیست و چهارمین موزه و اولین موزه شمال کشور در بین استان های گیلان، مازندران و گلستان بود که در سال ۱۳۶۱ به دلایل نامعلوم تعطیل و بخش عمده ای از اشیاء آن به ساری مرکز استان مازندران انتقال داده شد.

کاخ موزه گرگان که مالکیت آن متعلق به شهرداری گرگان است بعد از تعطیلی مدتی تبدیل به کتابخانه شد تا این که با پیگیری های انجام شده بین اداره کل وقت میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان با شهرداری گرگان این بنا با کلیه اشیای متعلق به آن در اردیبهشت سال ۸۴ در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار گرفت و سرانجام پس از مرمت و تجهیز در سال ۸۸ و در روز جهانی موزه در سه بخش اداری، مشاهیر و اشیای سلطنتی بازگشایی شد.

بیشتر بخوانید

خانه تقوی ها

خانه امیر لطیفی

بازار نعلبندان

مسجد جامع گرگان

بخش های مختلف کاخ موزه گرگان

از قرن سوم هجری تا به امروز ۶۷ نفر از بزرگان و مشاهیر منطقه اعم از شاعر، نقاش، حکیم، موسیقیدان، دانشمند، ریاضیدان، فیلسوف و فقیه شناسایی شده که از این تعداد، تندیس ۳۰ تن از بزرگان ساخته و در بخش مشاهیر کاخ موزه به نمایش گذاشته شده است.

بخش مشاهیر در طبقه همکف و شامل سالن هایی در ضلع شمالی و شرقی است که در آن تندیس علما، دانشمندان و فرهیختگان این ناحیه از جمله فخرالدین اسعد گرگانی، میرداماد، میرفندرسکی و شخصیت های بنام معاصر مانند استاد محمدرضا لطفی، استاد حجت اله شکیبا و … در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.

کاخ موزه گرگان

به گفته وی این تندیس ها توسط دکتر نظری مجسمه ساز در تهران ساخته شده که از دیگر آثار دست ساخته این هنرمند می توان به تندیس های مجموعه تاریخی فین کاشان و حمام میدان ارگ کرمان اشاره کرد.

در طبقه اول نیز صد قلم از لوازم و اشیای دوره پهلوی و همچنین استراحتگاه خانواده پهلوی در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.در بخش دیگر موزه، فضایی تحت عنوان نمایشگاه موقت قرار دارد که به نمایش موضوعات مختلف تاریخی و هنری اختصاص دارد.

 ساخت تندیس ۳۷ تن دیگر از بزرگان استان گلستان نیز در دستور کار قرار دارد که امسال و سال آینده ساخته می شود.

همچنین آثار تاریخی کشف شده از شهر گرگان از جمله تورنگ تپه، شهر باستانی جرجان، دیوار دفاعی گرگان، عکس های قدیمی شهر و شماری از اسناد و مدارک در این کاخ موزه به نمایش گذاشته شده است.

بخش اشیای سلطنتی نیز شامل سالن های دیدارهای رسمی، نشیمن، پذیرایی و همچنین اتاق های استراحت خاندان پهلوی است و در آن اشیا و لوازم متعلق به کاخ به نمایش گذاشته شده است.

کاخ موزه گرگان

بخش اداری که در سالن غربی قرار دارد محل استقرار واحدهای اداری است.

استان گلستان علاوه بر کاخ موزه گرگان دارای مجموعه هایی همچون میراث جهانی برج قابوس، موزه تاریخ طبیعی علی آبادکتول، موزه مردم شناسی گمیشان، موزه صنایع دستی گرگان، موزه آزادشهر و موزه فرش گنبد است.

کاخ موزه گرگان شامل دو بخش همکف و طبقه بالاست که در طبقه همکف ۳۰ تن از مشاهیر استان گلستان از قرن سوم تا دوره معاصر همراه با تندیس معرفی شده اند که به بخش مشاهیر مشهور است. از مشاهیر معرفی شده در این قسمت میتوان  به این موارد اشاره کرد: فخرالدین اسعد گرگانی  میرداماد میر فندرسکی استاد محمد رضا لطفی، استاد حجت آلله شکیبا و...

هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر